Поради учням

ЯК ВПОРАТИСЯ ІЗ СИТУАЦІЄЮ САМОСТІЙНО (поради учням)

Булінг (шкільне цькування) – це навмисне знущання фізичним, вербальним або психологічним способом. Воно може варіювати від ударів, поштовхів, лайки, погроз і насмішок до вимагання грошей і цінного майна. Деякі діти знущаються, уникаючи, ігноруючи інших і поширюючи про них неправдиві чутки. Інші використовують електронну пошту,  чати,  миттєві повідомлення, соціальні мережі й текстові повідомлення, щоб насміхатись над іншими або кривдити їхні почуття.

Ось кілька стратегій, які можуть допомогти  покращити ситуацію:

• Уникай бешкетника й перебувай у товаристві друзів. Постійно перебувай у товаристві приятеля, щоб не залишатись наодинці з недругом. Перебувай в оточенні приятелів у транспорті, у коридорах або на перерві – скрізь, де можна зустріти бешкетника. Не ходи у роздягальню або гардероб, коли немає нікого поруч, не заходь у туалет, якщо агресор знаходиться там.

• Стримуй гнів. Розхвилюватись у зв’язку зі знущанням природньо, але саме цього й домагаються бешкетники. Це змушує їх відчувати себе сильнішими. Намагайся не реагувати плачем, не червоній і не переймайся. Це вимагає багато тренувань, але це корисна навичка дати відсіч агресору Корисно практикувати стратегію приведення себе у повну рівновагу, наприклад, рахувати до десяти, записувати свої гнівні слова на аркуші паперу, робити глибокий вдих або просто йти.  Треба зробити непроникний вираз обличчя, поки  не мине небезпека (посмішка або сміх можуть провокувати розбишаку).

• Дій хоробро, ігноруй бешкетника.  Ввічливо зупини кривдника, намагайся уникнути сварки. Зазнач, що подібне ставлення до себе тобі не подобається і ти не збираєшся це терпіти. Твердо й чітко скажи йому, щоб він припинив. Повідом агресора, якщо він не припинить свою поведінку, ти будеш змушений повідомити дорослим (вчителям, батькам). Ні в якому разі не вступай з ним в бійку. Розвернись й піди. Така поведінка не свідчить про боягузтво, адже, навпаки, іноді зробити це набагато складніше, ніж дати волю емоціям.

• Використовуй гумор, якщо ситуація не дозволяє тобі піти, зберігаючи самовладання. Цим ти можеш спантеличити кривдника, відволікти його від наміру дошкулити тобі.

• Намагайся демонструвати байдужість чи вдавай, що ти захоплений бесідою по мобільному телефону. Ігноруючи агресора, ти показуєш, що він тобі байдужий. Зрештою, він, імовірно, утомиться діставати тебе.

• Усунь провокаційні фактори. Якщо розбишака намагається відібрати твій музичний плеєр, не бери його до школи. Зміни зачіску.

• Розповідай про це. Не соромся обговорювати такі загрозливі ситуації з людьми, яким ти довіряєш. Це допоможе вибудувати правильну лінію поведінки і припинити насилля. Поговори із учителем, практичним психологом, братом, сестрою або другом. Вони можуть запропонувати деякі корисні поради, і навіть якщо не зможуть швидко виправити ситуацію, це допоможе тобі відчути себе менш самотнім.